Realizacje

A143 Wielka Brytania

Lokalizacja:

A143 Haddiscoe Dam, Norfolk, Wielka Brytania

Zastosowanie:

Wyznaczanie linii jezdni

Podłoże:

Droga A143 łączy miasta Beccles i Great Yarmouth, krzyżuje się z bagnami Haddiscoe na 2 kilometrowym, sinusoidalnie wykręconym odcinku nabrzeża.

W okresie 3 lat zanotowano tam 22 wypadki, w tym 2 śmiertelne, 6 skutkujących poważnymi obrażeniami i 14 mniejszych. 95% spośród nich spowodowanych było utratą kontroli nad pojazdem. Ponieważ trasa biegnie wzdłuż bagien, duża liczba wypadków była spowodowana wilgotnością i zamgleniami, 40% wiązało się z ciemnością, 65% z mokra nawierzchnią.

Rada hrabstwa, by zredukować liczbę wypadków, podjęła szereg inicjatyw, w tym wymianę nawierzchni na antypoślizgową, a także instalację aktywnych kocich oczek SolarLite.

Instalacja:

Instalacja, rozpoczęta w sierpniu 1999, dotyczyła ponad 200 aktywnych kocich oczek SolarLite o białych diodach, wytyczających środkową linię jezdni. Umieszczenie elementów zostało tak zaprojektowane, aby kierowcy byli w stanie ocenić naturalne warunki położenia trasy.

Po sukcesie pierwszej instalacji zadecydowano o instalacji aktywnych kocich oczek LED, montowanych w nawierzchni drogi.

Korzyści:

Nevil Calder, główny inżynier departamentu zarządzania ruchem i bezpieczeństwem hrabstwa Norfolk, zadowolony z rezultatów powiedział:

”W ciągu 2 lat działania programu odnotowaliśmy natychmiastową poprawę bezpieczeństwa. Zanotowaliśmy tylko 5 niegroźnych wypadków, z czego żaden nie wydarzył się w nocy lub z powodu śliskiej nawierzchni. Całkowita częstotliwość wypadków spadła z 7.3 do 2.3 a śmiertelność z 36% do 0”