Realizacje

R66 RPA

Lokalizacja:

R66 pomiędzy Melmoth i Ulundi, Prowincja Kwazulu-Natal, RPA

Zastosowanie:

Wytyczenie drogi w nocy i w okresie zamgleń

Podłoże:

Droga R66 pomiędzy Melmoth i Ulundi w Prowincji Kwazulu-Natal w Republice Południowej Afryki należała do bardzo niebezpiecznych. W okresie 7 miesięcy, przed instalacją aktywnego systemu LED SolarLite, na tym odcinku doszło do 88 wypadków, w których śmierć poniosło 27 osób. Wpływ na instalację aktywnych kocich oczek SolarLite, poza dużą liczbą wypdków, miały także wysokie koszty powypadkowe, jak usuwanie zniszczeń czy koszty służb ratowniczych.

Instalacja:

1 etap dotyczył instalacji 7,800 aktywnych kocich oczek zasilanych energią słoneczną na odcinku 34 km popularnej, ale niebezpiecznej trasy pomiędzy Melmoth i Ulundi. Etap 2 zwiększył liczbę aktywnych punktowych elementów odblaskowych do 20,000 na 100 km drogi R66. Aktualnie realizowany jest 3 etap inwestycji, po którym łączna liczba aktywnych kocich oczek SolarLite zwiększy się do 70,000. Na 2010 r. prowincja zaplanowała 4 etap inwestycji.

Korzyści:

Przewodniczący Departamentu Transportu, dr Kwazi Mbanjwa ogłaszając wyniki 2-letniego pilotażowego projektu realizowanego na jednej z najruchliwszych dróg R66 powiedział: „W ciągu 7 miesięcy przed instalacją aktywnych kocich oczek na tym odcinku doszło do 88 wypadków, w których śmierć poniosło 27 osób. Od czasu instalacji w styczniu nie zanotowano żadnego wypadku. 103 wypadki kosztują nas 27 milionów, podczas gdy nowoczesne oświetlenie 5 milionów”.

Projekt w prowincji Kwazulu-Natal miał ogromny wpływ na decyzje rządu RPA odnośnie instalacji aktywnych punktowych elementów odblaskowych SolarLite w pozostałych niebezpiecznych punktach w całym kraju. Przemawiając na uroczystym otwarciu 2 etapu Logan Maistry z Kwazulu-Natal powiedział:”System sprawdza się w złych warunkach pogodowych. Poprawie uległa także widoczność i świadomość zagrożeń takich, jak nagłe skręty, pojazdy na poboczu czy zmiany pasów ruchu”.

Na R66 zainstalowano zasilane energią słoneczną, oparte o technologię diod LED, dwukierunkowe aktywne kocie oczka SolarLite serii F. Polityczne zaangażowanie Południowej Afryki w stosowanie nowych technologii, takich jak opisywana wiąże się z wieloma czynnikami, m.in. z zajmowaniem 4 miejsca na kontynencie afrykańskim pod względem liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych czy przewidywanym napływem gości do kraju, gdyż Południowa Afryka będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2010 r. Zdaniem dr Mbajwa zastosowanie nowej technologii, dowodzi jej efektywności, polepszając bezpieczeństwo i znacznie redukując liczbę wypadków oraz ofiar.